ODPADKI

1. DEJAVNIKI ONESNAŽEVANJA OKOLJA

Dejavniki onesnaževanja okolja by Tjaša Klemen is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

ZA RAZMISLEK

V kakšnem okolju živiš? Ali meniš, da je to okolje zdravo/nezdravo?

2. RECIKLIRANJE ODPADKOV

Ljudje odmetavamo veliko dobrin in kopičimo različne bolj ali manj škodljive odpadke. Rešitev za zmanjševanje količine odpadkov je LOČENO ZBIRANJE ODPADKOV- RECIKLIRANJE. Na ta način lahko uporabimo odpadke kot sekundarno gorivo.

Znak za recikliranje by Tjaša Klemen is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

AKTIVNOST

Doma poišči pet izdelkov, ki imajo znak za recikliranje.

3. KOMUNALNI IN NEVARNI ODPADKI

Komunalni in nevarni odpadki by Tjaša Klemen is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Poleg KOMUNALNIH ODPADKOV, ki nastajajo v gospodinjstvih, šolah, hotelih in podobnih objektih, poznamo tudi NEVARNE ODPADKE, kot so: baterije, barve, akumulatorji, laki, kartuše, kisline, sredstva za zatiranje škodljivcev, neuporabljena zdravila, zavrženi računalniki, televizorji, hladilniki, zamrzovalne skrinje, odpadna olja in maščoba… Nevarne odpade lahko sproti vozimo v zbirne centre, lahko pa jih oddamo med akcijo zbiranja kosovnega materiala in nevarnih odpadkov. Take akcije so organizirane enkrat ali dvakrat letno.

4. LOČENO ZBIRANJE ODPADKOV

Doma, v šoli in v naselju ločeno zbiramo PAPIR, STEKLO, EMBALAŽO. Ločeno zbiramo tudi BIOLOŠKE ODPADKE.

ZA RAZMISLEK

Kako ločujete odpadke v vaši občini?

Katere zabojnike za smeti imaš pred hišo ali stanovanjem?

AKTIVNOST

Opazuj koliko in kakšne odpadke proizvede vaše gospodinjstvo v enem tednu. Opažanja zapisuj na list papirja.

Oglej si posnetek ločevanja odpadkov.

V posnetku imaš tudi nekaj vprašanj, na katere moraš odgovoriti.

Ločevanje odpadkov by Tjaša Klemen is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

AKTIVNOST

Izdelaj uporaben izdelek iz odpadne embalaže. Spodaj imaš fotografijo primera izdelelka.

Z doslednim ločevanjem odpadkov tako zmanjšujemo:

• količine odpadkov, ki se odlagajo,
  • stroške ravnanja z odpadki,
  • količino energije, ki je potrebna za proizvodnjo novih izdelkov,
  • onesnaževanje okolja in porabo naravnih virov oz. surovin ter prihranimo dragocen deponijski prostor.

Hierarhija ravnanja z odpadki

Odpadki by Komunala Brežice d.o.o is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Hierarhija ravnanja z odpadki by Tjaša Klemen is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

5. ZANIMIVOSTI GLEDE UVOZA IN IZVOZA OPDADKOV V SLOVENIJI V OBDOBJU 2012-2018

V Sloveniji smo med leti 2012 in 2018 UVOZILI največ plastike in kovin.

Vrste odpadkov, kjer je med leti 2012 in 2018 prišlo do največjih sprememb v količinah, je prikazano na desnem grafu.

Največje spremembe v količinah IZVOŽENIH odpadkov med leti 2012 in 2018 so pri vrstah odpadkih, ki jih prikazuje levi graf.

V grafu pa ni prikazanih izvoženih odpadnih kovin in plastike, ki so tudi izredno narasle.

6. PONOVITEV

Za ponovitev tematike o odpadkih, te na koncu čaka še zadnja naloga za ponovitev.

Vstavi manjkajoče besede by Tjaša Klemen is licensed under CC BY-NC-SA 4.0