IZKORIŠČANJE NARAVNIH VIROV
1. KAJ SO NARAVNI VIRI IN KAKO JIH DELIMO?
Naravni viri so surovine, ki jih prejemamo in koristimo v razmeroma nespremenjenem naravnem stanju. So izrednega pomena za naš razvoj in preživetje.
Poznamo več različnih delitev naravnih virov, in sicer glede na izvor, dosegljivost ter trajnost.
Glede na izvor vire delimo na nežive ali abiotske (zemlja, voda, minerali) ter žive ali biotske (vir je biosfera, npr. rastline in živali ter njihovi produkti ter premog in nafta).
Glede na dosegljivost se delijo na potencialne (so v okolju in jih bomo v prihodnje lahko uporabljali, npr. minerali) ter aktualne (uporabljali so se v preteklosti in jih uporabljamo še danes, npr. les).
Glede na trajnost pa ločimo neobnovljive vire in obnovljive vire. Neobnovljivi viri so tisti, ki so nastajali v dolgem časovnem obdobju in bo za njihovo ponovno nastajanje spet potrebno ogromno časa, saj se ne obnavljalo (npr. fosilna goriva, minerali). Obnovljivi viri so viri, ki so nam neprestano dostopni, njihova količina pa se z uporabo ne zmanjšuje (npr. sončna energija, veter, zrak).
2. FOSILNA GORIVA
Fosilna goriva spadajo pod neobnovljive vire energije. Med njih uvrščamo nafto, zemeljski plin in premog.
Nastala so s pooglenevanjem ostankov živečih organizmov, katerih telesa zaradi odsotnosti kisika niso zgnila in propadla.
NAFTA IN ZEMELJSKI PLIN
Nafta in zemeljski plin sta zmesi spojin ogljika z vodikom in spadata pod ogljikovodike. Surova nafta je temna gosta tekočina, ki jo z destilacijo ločijo na sestavine. Te so lahk zelo hlapne (npr. plin butan) ali zelo težko hlapne (npr. asfalt).
Med tem ko se zemeljski plin v glavnem uporablja kot gorivo, se večina nafte porabi za gorivo, preostanek pa se porabi za proizvodnjo plastičnih mas, premazov, umetnih vlaken, detergentov in zdravil.
PREMOG
Premog se kot gorivo uporablja že tisočletja. Nastaja iz rastlinskih ostankov, ki so lahko drevesa, kosi lesa ali deli mehkih rastlin in alg.
Poznamo več stopenj nastajanja premoga:
-
- šota
- lignit
- rjavi premog
- črni premog
- antracit
Oil drilling platform by Andrew Schmidt is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
3. ENERGIJA
Oglej si spodnje slike in zapiši za kateri vir energije gre.
Prekomerno izkoriščanje naravnih virov by Tjaša Osredkar is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
4. VPLIV ČLOVEKA NA OKOLJE
Razmisli, kako prekomerno izkoriščanje virov vpliva na okolje in okoliško prebivalstvo.
Spodnje besedne zveze razporedi v prostorčke pod zapisana dejanja.
Prekomerno izkoriščanje naravnih virov by Tjaša Osredkar is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Aktivnost lov rib na slovenskem morju
Oblikujte dve debatni skupini, ki bosta predstavljali dva različna pogleda na spodaj opisan problem.
Čeprav je slovensko morje majhno, se v njem ogromno različnih organizmov. Ribolov je v tem morju prisoten že dolgo časa, v zadnjem času pa se je zaradi boljše opreme in tehnologije ter večjega znanja ribičev ribolov znatno povečal. Ribiči tako ujamejo večjo količino rib kot nekoč. Posledica je prelov določenih vrst rib, katerih število se je močno zmanjšalo.
Spodaj sta opisana različna pogleda na problem.
Lov rib na slovenskem morju by Tjaša Osredkar is licensed under CC BY-NC-SA 4.0